Kminek- najważniejsze właściwości i zastosowanie

Kminek to roslina pochodząca z Azji Mniejszej, znana jest na całym świecie. W Polsce możemy ją spotkać na łąkach, pastwiskach i przydrożach. Kminek wykorzystuje się zarówno w kuchni jak i ziołolecznictwie.  Do leczenia wykorzystuje się wysuszone dojrzałe owoce.  Ziarenka kminku są drobne, brązowe. Kminek kwitnie dwa lata, osiąga wysokość około 80cm. Uprawiając kminek w ogródku musimy pamiętać, że lubi on żyzną, przepuszczalną glebę z dużą zawartością wapnia i do tego w miejscu nasłonecznionym. Kminek może zachować swój zapach i oczywiście smak, na długie miesiące, gdy jest szczelnie przechowywany w zamkniętych pojemnikach. Kminek posiada wiele właściwości leczniczych i walorów smakowych dlatego warto go spożywać.

Kminek w kuchni

W naszych kuchniach bardzo powszechną i znaną przyprawą jest kminek. Wykorzystujemy jego walory smakowe przy przyrządzaniu wielu potraw. Dodajemy go do chleba, mięsa jak i do wypieków słonych na bazie drożdzy np. pizza, obważanki, paluszki. Kminek dodajemy również do bigosu, kapuśniaku czy barszczu.Ziarna kminku należy dodawac do potrawy pod koniec gotowania, bo wtedy nie robi się gorzki.

Na co wpływa kminek?

Od wieków kminek używany jest w dolegliwościach układu pokarmowego- na wzdęcia, bóle brzucha, odbjanie i lekkie zaparcia. Wystarczy zjeść łyżeczkę mielonego kminku i popić go wodą.

W medycynie wykorzystuje się kminek jako środek na pobudzenie laktacji dla kobiet karmiących piersią. Kminek można też żuć żeby odświeżyć sobie oddech. Kminek ma działanie wykrztuśne dlatego stosuje się go w syropach na kaszel. Z kminku pozyskuje się również olejek, który ma właściwości lecznicze. Wykorzystuje się go przy produkcji pasty do zębów, gum do żucia. Można go również stosować jako środek na choroby skóry, wywołane przez bakterie i grzyby.

Co jeszcze zawiera kminek?

Oprócz witaminy C, A zawiera również sód, potas, węglowodany, białko, wapń, żelazo i sole mineralne. Bogaty jest też w kwasy fenolowe i flawonoidy. W naszej codziennej diecie nie powinno zabraknąć kminku, zawiera wiele pożytecznych dla nas minerałów  i witamin.