Bazylia – najważniejsze właściwości i zastosowanie

Bazyli od wielu lat cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Można ją kupić w prawie każdym sklepie w doniczce. Nazwa tej rośliny pochodzi od greckiego słowa basilikos czyli król. Świeże listki bazyli wykorzystuje się do sałatek, spagetti, sosów czy zup. Mają one wyrazisty smak i piękny zapach a dodane do potrawy na samym końcu poprawiają jej  walory smakowe. Najlepiej smakują z potrawami na bazie pomidorów. Bazylia obecnie jest jednym z najpopularniejszych ziół w naszej kuchni.

Czym jeszcze zaskoczy nas  bazylia?

Bazylia oprócz walorów smakowych posiada również właściwości lecznicze, łagodzi kolke i wzdęcia. Posiada działanie przeciwzapalne i przeciwdepresyjne dzięki zawartości olejków eterycznych. Garbniki zawarte w bazylii przeciwdziałają gromadzeniu się w naczyniach krwionośnych złogów, dlatego w dużych ilościach powinny ją konsumować osoby z chorobą serca.

Oprócz tego  działają ściągająco  na żołądek ipobudzają wydzielanie soku żołądkowego. Pomaga również w walce z brakiem łaknienia. Jest doskonałym środkiem przeciwwymiotnym.

Bazylia ma również wpływ na układ nerwowy, zmniejsza nadpobudliwość, działa działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój i pomaga zwalczyć bezsenność. Bazylia znana jest również ze swych właściwości przeciwgorączkowych. Wpływa na obniżenie wysokiej temperatury.

Jakie bogactwo ma w sobie bazylia?

Spożywając bazylię uzupełniamy zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Zawiera ona witaminę A, K, C, B i E. Bogata jest również w magnez, żelazo, potas, wapń, sód i fosfor.
Bazylia możemy się wspomagać nie tylko w celu poprawy naszej kondycji ale również w poprawie naszego zdrowia i walki z chorobą.